Bugun...


Ali Salgar

facebook-paylas
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI VE BİZ
Tarih: 26-10-2019 23:11:00 Güncelleme: 26-10-2019 23:11:00


29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI VE BİZ
 
ALİ SALGAR
 
 
Cumhuriyet bayramının yaklaşması ve bu büyük milli bayramın heyecanını ve coşkusunu, onurunu ve keyfini hep birlikte yaşamak çok keyifli olsa gerek. Çünkü Cumhuriyetin ilan edilmesi ve böyle büyük bir bayramın oluşumu kolay olmamıştır. Yurdun her cephesinde, savaşmak ve işgal kuvvetlerini misakı milli hudutlar dışına atmak için “YA İSTİKLÂL, YA ÖLÜM” sloganıyla ve Allah Allah nidalarıyla, Sakarya da, Dumlupınar da, İnönü savaşların da, özellikle büyük taarruzda, 26 AĞUSTOS 1922 de savaşarak kazanılan zaferin neticesi olarak bu günkü Cumhuriyetimizin temeli atılmıştır.
 
CUMHURİYET; kelime anlamı olarak cumhuru simgeler, yani Cumhuriyet çoğulculuktur. Genel olarak içerdiği mana itibariyle Cumhuriyet demokrasidir, insan haklarına saygıyı içerir, hukukun üstünlüğünü esas alır, özgür ve bağımsızlık kavramını ön planda tutar. Düşündüğünü ve görüşlerini özgürce ifade edebilme hürriyetine sahip olduğunu ifade eder. Cumhuriyet fazilettir erdemdir. Halkın özgür iradesiyle yönetenleri seçer ve kendi yönetimini kendisi tayin eder. Cumhuriyet adalettir, eşitliktir, haktır, bağımsızlığın sembolüdür, ATATÜRK "ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK BENİM KAREKTERİMDİR” demekle Cumhuriyet yönetimin bir bağımsız idare sistemi olduğunu vurgulamaktadır. Bunun adı da TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR. Bu idari sistemin karşıtı ise despot ve diktatörlüğü içeren, Monarşi ve Oligarşi’dır. Cumhuriyet sisteminde halk vardır. 
 
Diğer idari sistemde halk yoktur. Bunun için Cumhuriyet idare sistemi önemlidir ve değerlidir. Bu sistemin yani Cumhuriyetin banisi ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.
 
Cumhuriyet, bizlere pek çok şeyler kazandırmıştır. Yukarıda sayılan kazanımlar zamanla dejenere edilmeye yüz tutmuş ve aslından uzaklaştırılmıştır. Oysa tarihe mal olan bu güzel meziyetler çoğu dünya devletlerine örnek olmuştur. Bunun baş mimar ise Başkomutan ATATÜRK’DÜR. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin oluşumunda emekleri gecen, başta Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını, komutanları ve askerlerimizi saygıyla yad ediyorum şühedayı minnet ve şükranla anıyorum ruhları şad makamları cennet olsun.
 
Çocukluğumuz da, gençliğimizde Cumhuriyet bayramını kutlamak için 7 den yetmişe gerek bizim köylüler ve gerekse civar köy halkı, yaya veya at ve öküz arabalarıyla şehir merkezine giderek bu büyük bayramını coşku ve heyecanla kutlar. Yapılan etkinliklere büyük coşkuyla izler ve mutlulukla seyir ederdik. Cebimizde harçlık yoktu, ama milli duyguyu hissetmek o anı yaşamak bizlere yetiyordu, çünkü Cumhuriyetin kazanımına inanan halk olarak, bu bayramı kutlamaya katılmak bizlere heyecan veriyordu. 
 
Oysa giderek bu coşku ve heyecan yerini umursamazlık almış ve Cumhuriyetin derin manasını anlamaktan aciz kalınmıştır. Kutlamalar sönük bir şekilde yapılmaktadır. Oysa her yer kurum kuruluşlar, meskenler cadde ve sokaklar al yıldızlı bayraklarla donatılıp yüksek bir sevgi gösterisiyle kutlanmalıdır.
 
Büyük bedeller ödeyerek, bu uğurda binlerce şehit vererek 29. Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet bayramı, GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN Türk milletine armağanıdır. Her yıl bu milli bayramımız coşku ve heyecanla kutlamakta yarışmalıyız. Ebediyen de aynı duygu ve heyecanla övünerek kutlamalıyız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin önemini ve vatandaşlarına kazandırdığı oluşumları kollamak ve korumakta biz vatandaşlara ve devleti yönetenlere düşmektedir.
 
BÜYÜK MİLLİ BAYRAMIMIZ OLAN CUMHURİYET’ İN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN BÜYÜK TÜRKİYEM.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI