Bugun...


Ali Salgar

facebook-paylas
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ VE EMEKTAR KADINLAR
Tarih: 08-03-2020 00:38:00 Güncelleme: 08-03-2020 00:38:00


DÜNYA KADINLAR GÜNÜ VE EMEKTAR KADINLAR
 
ALİ SALGAR
 
Bilindiği üzere 8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü kutlanacaktır. Bunu kutlarken kadınların özelliklerini hatırlatmakta fayda vardır. Kadın anaçtır, kadın toparlayıcıdır, kadın mürebbiyedir. Kadın üretkendir. Kadınsız ev gazsız lamba gibidir, kadınsız ev buzdolabı misali soğuktur iticidir, kadın iyi bir ekonomisttir. Evine ve geleceğine yön verir. Kadın karanlığın aydınlık yüzüdür, kadın eğer değerini bilirsen hayatın anlamı ve mutluluğun tamamıdır. 
 
Cennet anaların ayağı altındadır. Vaktinde kılınan namazdan sonra en büyük ibadet anneye saygıdır, hürmettir. Kadın kadim bir dost, bulunmaz bir sırdaştır. Kadın evde ağır işçidir, iş yerinde fedakârca çalışan evine geldiğinde aile bireyleriyle de ilgilenmektedir. Kadın anadır, kadın vatandır kadın kendine şiir yazılan aşk şarkıları söylenen ülke sevdalısıdır. Kadın sevgidir aşktır onların sevgisine muhabbetine şiirler yazılır. Kadın evin şah damarıdır.
 
Bu iltifata layık olduğu halde kadınlara günümüzde yapılan vahşeti anlamak mümkün değildir. Maalesef ülkemizde en çok şiddet gören tacize uğrayan hunharca sokak ortasında dövülerek öldürülen, bir obje gibi görüp hak etmedikleri hakaretlere maruz kalmaktadır kadınlarımız. Gidiniz herhangi bir hastaneye polikliniklere, kliniklere bakınız 100 hastanın yüzde 65- 70 kadındır.
 
Son yedi yılda resmi rakamlara göre kadınlara şiddet yüzde 1740 artmış, 2018 de de 440 kadın eşleri tarafından veya 3. Kişilerce darp edilerek çeşitli nedenlerle öldürülmüştür. Cahiliye çağında Arap yarım adasında kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu, kadın diye bir mahlûk tanınmıyor durmadan hakarete maruz kalınıyordu diğer ülkelerde de farklı değildi, fakat İslâmiyet’in var oluşu ve Cumhuriyetin kazanımları bu vahşete son vermiştir. Fakat gel gör ki Ülkemizde bu çağdaş dönemde kadınlara yapılan bu dehşet ne dinen, ne ahlaken ne hukuken nede insani değerler acısından kabul edilir bir tarafı yoktur.
 
Durum böyleyken, en güzel meziyetlere ve övgülere layık insanların en saygını olan kadınlara yapılan şiddete ve tacizlere anlam vermek mümkün değildir. Yaşamlarının en güzel çağında geleceğe umut bağlarken daha yavrularının mürüvvetlerini görmeden, yuvasının dişi kuşu olan çocuklarının anası olan kadını, sokak da darp edilerek çocuklarının gözü önünde hunharca öldürülmesi tamamen bağnaz mendebur bir eylemdir. Bunun hiç tasvip edilecek bir yanı yoktur. Bunu yapanları telin ediyorum.
 
Davul zurnayla, cazla sazla eğlence tertip edeceksin, pembe ve hamisi nutuklarla dünya emekçiler kadın günü kutlayacaksın, sonra her türlü eziyeti reva göreceksin, öbür taraf da kadınlara çok değer verildiğini söyleyeceksin . Eziyet gören tehdit edilen kadınları koruyamayacaksın. Yapanın da yanına kar kalırcasına, hukukun boşluğundan yararlanarak mazlum biçare kadınlar ezilmeye öldürülmeye devam edilecektir..
 
Bunun için, senede bir gün aklına gelecek kadınların sevgisi, bumudur evin güneşi gece karanlığında ay gibi ışıldayan kadınlara karşı gösterilen saygı bu mudur? Bumu dur? Bizi biz yapan gece gündüz fedakarca karın tokluğuna çalışan elleri öpülesi analara gösterilen saygı ve değer. 
 
Elbette değil, bu saygıya değen ve mukaddes bir varlık olan kadınların senede bir gün değil yılın her gününde layık oldukları saygı, sevgi gösterilerek, hak ettikleri değer verilmelidir. Yoksa yılda bir gül veya bir buket çiçek belkide basit bir hediye alarak kadınlar gününü kutlamak çokta samimi olmasa gerek.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI