Bugun...


Ali Salgar

facebook-paylas
GÜNÜMÜZDE KADINA ŞİDDET
Tarih: 08-12-2019 10:07:00 Güncelleme: 08-12-2019 10:07:00


GÜNÜMÜZDE KADINA ŞİDDET
 
ALİ SALGAR
 
 
Ülkemizde, KADIN, ÇOCUK VE HAYVAN olmak ne kadar zor, ne kadar ötekileşmiş ve ne kadar zalimane davranılmış mahlûklardır. Bu değerli varlıklardan insanoğlu eşrefi mahlûkat yani yaratılanların en kutsal bir varlık olduğu Yüce Allah tarafından bildirilmiştir. Kadın da insan olması nedeniyle kutsal yaratılmış bir varlıktır. İster kadın ister çocuk olsun bunlar birer değerli yaratıklardır. Hayvanlarda doğanın denge unsuru olan bir canlı varlıktır.
 
Kadınlara ve çocuklara hatta hayvanlara yapılan bu eziyetler asla kabul edilemez. Her gün her köşede her yerde hunharca öldürülen bir kadın, tecavüz edilen kız çocuğu ve onlara karşı yapılan işkence sonunda hayatına son vermenin sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Öyle ki çocuğunun yanında öldürülen kadınlarımız, tecavüze uğrayan kızlarımız, taciz gören erkek ve kız çocuklarımızın sayısı maalesef gittikçe artmakta ve mide bulandırmaya başlamıştır. Bize ne oldu diye dövünmeye başlar olduk.
 
Oysa! İslâm’da her erkek ve kadın aynı hakka sahiptir. Kur’anı Kerimin hiçbir yerinde ey kadınlar, ey erkekler diye bir hitap yoktur, ey insanoğlu emri vardır yanı Cenabı hakkın ifadesinde her iki yaratıkta aynıdır demektedir. Hatta Allah ( C.C ) Nisa süresinin 124. Ayetinde “ Erkek olsun, kadın olsun inanmış olarak kim salih amelde bulunursa, onlar cennete girecek ve onlar bir çekirdeğin sırtındaki tomurcuk kadar bile haksızlığa uğramayacaktır” Demekle kişinin samimi iman ettiği halde Kadın veya erkek olsun hiçbiri diğerinden üstün değildir.
 
Durum dini açıdan, kadınlara ve kızlara bu kadar önem verilirken, hatta ibadetlerin namazdan sonra en kutsalı, anneye hürmettir diyen peygamber efendimiz anne olan ve olacak kızlarımıza ve kadınlara ne kadar önem verildiğini vurgulamıştır. Hukuki açıdan da kadın ve erkeğin hukuk önünde eşit olduğunu ve yasalar tarafından koruma altında olduğunu bildirmektedir. 
 
Hukuk önünde her iki cins de aynı hakka sahipler birinin diğerine üstünlüğü yoktur. Yasalar korumaya muhtaç olan aman dileyen kadınları ve kız çocuklarını hatta yardım dileyen herkese yardım etme mecburiyetindedir. Fakat bunu bu gün görmek oldukça zordur, daha doğrusu korumaya ihtiyaç olanlar yeterince muhafaza altına alınmamaktadır.
 
O halde bu bağnazlık bu keşmekeşlik neden son yıllarda kadınlara Çocuklara yapılan şiddet taciz ve tecavüzler 700 kat artmıştır. Bunu yapan canilerin yaptıkları yanlarına kar mı kalacaktır. Yoksa Kadınlara çocuklara ve hayvanlara ülkemizde taciz, şiddet ve tecavüz revamı görülüyor, hayır olmaz öyle şey diyorum, ama günlük olaylarda beni yanılgıya götürüyor. Ülkemin geleneğine dini emirlerin esasına da aykırı oluyor. Kadınlara şiddet insanlığa ihanettir. Ülkemizde son yıllarda kadınlara yapılan şiddetleri nefretle kınıyorum. 
 
CEREN ÖZ DEMİR, EMİNE BULUT, ŞULE CET, ECEM BALCI, NADİRA KADİROVA, MÜZEYYEN BOYLU, KÜBRA AŞKIN, DİDEM AKAY, EMİNO NOYAN, AYŞE TUBA ARSLAN gibi nice kadın ve kızlarımız işkenceyle şiddetle hunharca öldürülmüşlerdir. Şiddet suçtur hele kadına yapılan daha büyük suçtur.
 
21. yüzyıl Türkiye’sinde gazsız lambanın gazı olan, kadının olmadığı evin virane olduğu, toparlayıcı üretken ülke ekonomisine büyük katkıda bulunan çocuklarının mürebbiyesidir kadın, kadın evinin ışığıdır, genç kızlarımız geleceğin teminatı çocuklarımız istikbalin bekçileridir, böyle değerlerin kıymeti ne yazık ki bilinmiyor, her an bir kadın öldürülecek, bir genç kızımız tecavüze uğruyacak, bir çocuğumuz istismar edilecek endişesi duyulmaktadır. Buda bizleri tedirgin etmekte ve üzüntümüze sebep olmaktadır. Yargı bu gibi olaylarda gereğini yapmada gecikmemeli hatta hemen yapmalı!
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI