Bugun...


Ali Salgar

facebook-paylas
İLK ÖĞRETİM HAFTASI VE İSLAM DİNİNDE İLİM
Tarih: 08-09-2019 18:31:00 Güncelleme: 08-09-2019 18:31:00


İLK ÖĞRETİM HAFTASI VE İSLAM DİNİNDE İLİM
 
ALİ SALGAR

İslam dini, eğitim ve öğretime büyük önem vermiştir. İlk İlahi emir “ Oku” olan Kuran’ı Kerim’de 700 den fazla bilim ve eğitimle ilgili ayet vardır. Fakat Müslümanlar bunların gereğini tam olarak yerine getirmekte çok ihmal davranmışlardır. Oysa kalkınmanın ve ilerlemenin tek ve önemli şartı eğitimdir.
 
Kuran-ı Kerim, Onun hitap ettiği İslam dini eğitime, öğrenmeye ilerlemeye kalkınmaya çok önem vermekte bunu bir dini vecibe olarak kabul etmektedir. “ OKU” İlahi emir olan ve Alak süresinde bildirilen “ Oku seni yaratan Rabbinin adıyla oku “ derken yüce Allah okumanın ilmin önemini vurgulamıştır. Peygamber efendimiz “ İlim talep etmek her kadın ve erkek üzerine farzdır” demekle erkek ve kız çocukları ayırmadan okullara göndermek onları yarınlar için aydın birer fert olarak yetiştirmektir. Yoksa daha buluğ çağına gelmeden kendinden çok yaşlı biriyle evlendirmek değildir.
 
İslam dini ve onun anayasası olan Kur’an-ı keriminde, ilimle ilgili okumakla alakalı çok aydınlatıcı emirleri vardır. “ Hiç bilenle bilmeyenler bir olur mu?( Zümer suresi ayet 9)- yine hadislerde beyan edildiği üzere Peygamber efendimiz “İlim Mü’minin kaybolmuş malıdır.”,-İlim Çin’de dahi olsa öğreniniz”,- “ bilginler Peygamberlerin mirascılarıdır.”
 
Bu hatırlatmadan sonra ilim sahibi olmanın ve cehaletin nedenli bir sosyolojik olgulara sebep olduğunu izaha çalışacağım. Bilgi sahibi alim güneş, cahil aydır. Alim olan gündüz cahil gecedir. İlim sahibi olan aydınlık, cahil karanlıktır. Alim beyaz cahil karadır.
 
Biz Türk milleti okumaktan imtina ediyoruz, hele kız çocuklarını okutmamak için çeşitli bahaneler arıyoruz. Oysa okuyarak ekonomik bağımsızlığını kazanan kadınlar daha bağımsız ve ayağı üstünde durarak hayata daha çok tutunur. Eloğlu yani yabancılar daha çok okuyor her yerde ulaşım araçlarında, parkta piknikte plajda ellerinden kitap düşmez biz ise gazete dahi okumayı sevmiyoruz. Oysa cehaleti yenmek için okumak şarttır elzemdir ve önemlidir.
 
Ülkemizde eğitim ve öğretim oldukça zayıftır. Her kademede mezun olanların donanımlı olmadıkları gibi genel kültür ve Ülke Tarih ve Çoğrafyasını bilmekten de bi haberdirler tıpkı yarışmalarda sorulan sorulara verilen cevaplar gibi.
 
 
Bu itibarla 2019 - 2020 , Eğitim ve öğretim yılının tüm öğretmen öğrenci ve velilerine hayırlı olması dileğiyle başarılar dilerim.
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI