Bugun...


Ali Salgar

facebook-paylas
SEVGİLİLER GÜNÜ MÜ ?
Tarih: 14-02-2020 18:13:00 Güncelleme: 14-02-2020 18:13:00


SEVGİLİLER GÜNÜ MÜ ?
 
ALİ SALGAR
 
 
Bu gün 14 Şubat sevgililer günü, Mayıs ayının 2. Haftası Pazar günü Anneler günü, Haziran ayının 3. Haftası Pazar günüde Babalar günüdür.
Bence çok saçma bir ithal olan bu günlerin ülkemizde, özellikle sevgililer günü olarak kutlanan bu uydurma günün anlamı nedir, niçin kutlanır, insanlar sevdiklerini sadece yılın belirli bir gününde mi ? kutlamalıdır. Bu ne garip bir örf ne garip bir kutlama.
 
Bizleri bin bir türlü meşakkatle dünyaya getiren her türlü sevgi ve saygıya layık olan, hürmette kusur edilmemesi gereken annelerimizi yılın bir günündemi? anacağız onlara olan hakkımızı, yılın belirli bir gününde bir dal çiçekle mi iyi evlat olduğumuzu kanıtlayacağız. Yoksa Antik Yunanların mitolojisindeki tanrıçayı anmak için mi annelerimizi hatırlayacağız. Ne garip ne anlamsız ne yanlış bir kutlama. 
Annen aç kaldı açıkta kaldı yiyemedi bize yedirdi içemedi bize içerdi, üşüdü yoruldu, terledi elleri nasırlaştı babanın, yanakları çatladı sizin için, bunun için mi yılda bir kez babaları yad edip, en ucuz ve kalitesiz bir hediyeyle onların gönlünü almak kolay mı sanıyorsunuz. 
1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’ nin gönlü olsun diye mi? kutluyorsunuz babalar gününü hayır hayır olamaz böyle evlat böyle baba ve anne hakkı bu şekilde ödenmez aziz dostlar.
 
Roma Katolik kilisesinde Valentine adlı bir adamın adını anmak için uydurulan 14 Şubat sevgililer günü ne kadar anlamsız ve kadar sığ bir sevgi ne kadar antipati bir yaklaşımdır. En büyük sevgi yeryüzünün mükemmel yaratılmış olan insanoğluna olan sevgidir. Bu sevgi ister karşı cins olsun, ister ebeveyn olsun, ya da bir akraba belki de bir arkadaş olsun bu sevgi samimi içtenlikli ve gerçek sevgi olmalıdır. Tıpkı Allah sevgisi gibi.
 
Günümüzdeki karşı cinslerin sevgisi, yapmacık, geçici pamuk ipliğiyle bağlanmış özde değil sözde olan ve karşılıklı bir menfaat sevgisidir. İstediklerini alıncaya kadar canım cicim, güzelim deyip nikâh masasından dönenler, kısa sürede sevgisi bitenler 14 Şubat sevgililer günüdür demeleri kadar absürd bir şey yoktur. Sevgi bize takdir, öğrenme iyilik yardımlaşma gibi manevi yolların kapısını acar. 
Yaşama direncini artırır. Allah sevgisi kalbimizin derinliklerine iner, insan sevgisi, huzur ve barışı sağlar. Kişilik gücümüz çoğalır ve yücelir. Sevgi bedenimizi, ruhumuzu hoşnut kılar.
 
Sevgi sadakat ister, içten bağlılık ister dürüst olmayı, kişilerin her biri karşılıksız özveriyle sevmeyi ister. Sevgi muhabbettir, sevgi bitmeyen tükenmeyen saygıdır. Yok olmayan derin bir bağlılıktır. Sevgi hüznü giderir. Sevgi gerçekse teni okşayan bir meltemdir.
Bu itibarla, batıdan ithal edilen bu uydurma, şeylerden kaçınıp. Senede bir gün değil yılın her günü, anamızı, babamızı ve sevdiklerini her an anmalı onları, korumalı ve kollamalıdır ki, hem Allah’ın, hem de sevdiklerimizin gönlünü hoşnut edelim onlara olan sevgimizi ancak o şekilde izhar edebiliriz. Gerçek sevgide bu olsa gerek…
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI